czwartek, 24 października 2013

Start-Up Bez Pieniędzy

Czy można zbudować wielki, odnoszący sukcesy biznes, bez kapitału na start?

TAK!
Wiele znanych na całym świecie przedsiębiorców zaczynało właśnie od zera.  A konkretnie od pary własnych rąk. Przykłady takich osób, to Bill Bartman, Richard Branson, Dale Carnegie, Michael Dell, Richard M. DeVos, Michael Fortin, Benjamin Graham czy Charles F. Haanel.
Wszystkie w/w osoby, dzięki pracy własnych rąk i „główkowaniu”, stały się milionerami, miliarderami i multimiliarderami. Wszyscy zaczynali od zera!

Jak to zrobić?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w książce „Start Up bez pieniędzy”, autorstwa Mike Michalowicza. Przeczytałem ją niemal jednym tchem! Oto dlaczego…
Książki biznesowe można z grubsza podzielić na dwie kategorie: pisane przez praktyków biznesu i przez wykładowców akademickich. Te pierwsze, choć są bardzo wartościowe – mają jedną wadę: nie są zbyt łatwe do czytania, bo przedsiębiorcy to nie pisarze. Te drugie – nie dość, że są nudne, to najczęściej dalekie od rzeczywistości…
Publikacja Mike Michalowicza to jedna z unikatowych pozycji, która nie zalicza się do żadnej z tych grup. Napisana jest przez odnoszącego sukces praktyka biznesu a czyta ją się tak, jakby pisał ją zawodowy powieściopisarz!
Cała treść obraca się wokół metafory, motywu znanemu każdemu z nas – trzech listków papieru toaletowego. Gdy przeczytasz książkę Mike’a, za każdym razem idąc w „wiadome miejsce”, przypomnisz sobie przesłanie książki!
Kim jest „toaletowy przedsiębiorca” – jak określa siebie i innych Mike? Oto fragment jego książki:
Ja jestem jednak Toaletowym Przedsiębiorca (Toilet Paper Entrepreneur – TPE). Doprowadzam robotę do końca. Dlatego sam napisałem słowo wstępne, które jest przyspieszonym kursem zdobywania atrybutów Toaletowego Przedsiębiorcy – którym musisz sie stać, aby odnieść sukces w biznesie.

Oto osiem najważniejszych atrybutów Toaletowego Przedsiębiorcy.

1. Toaletowy Przedsiębiorca rozwija mocne fundamenty wiary – wie, ze sukces jest niemal w stu procentach zdeterminowany przez jego przekonania, a nie wykształcenie, środki ani okoliczności. Kiedy Toaletowi Przedsiębiorcy wierzą, ze cos osiągną, a następnie wspierają to nieugiętym, zdecydowanym działaniem – dokonają tego.
2. Toaletowy Przedsiębiorca ma pasje – zawsze działa w obszarze swoich pasji. Pasja może nie być widoczna ani oczywista dla osób z zewnątrz, ale jest taka dla niego.
3. Toaletowy Przedsiębiorca skłania sie do przedwczesnego działania – zawsze podejmuje działanie, nie siedzi bez ruchu. Przedwczesne podjecie działania może sprawić, ze Toaletowi Przedsiębiorcy sparza sie, ale w większości przypadków są jednak nagradzani za to, ze działają raczej zbyt wcześnie niż za późno.
4. Toaletowy Przedsiębiorca jest wyjątkowo dobry w wyjątkowo niewielu dziedzinach – potrafi rozpoznać niewielka liczbę zalet, które posiada, i doszczętnie je wykorzystać. Wszystko, w czym jest kiepski, zlecane jest komuś innemu.
5. Toaletowy Przedsiębiorca wykorzystuje pomysłowość zamiast pieniędzy – pieniądze mogą być jak narkotyk, który tymczasowo ukrywa przed Toba Twoje problemy. Pieniądze pozwalają na robienie głupich rzeczy bez bolesnych konsekwencji; podtrzymują Twoja głupotę. Toaletowy Przedsiębiorca wie, ze mistrzostwo w przedsiębiorczości osiąga sie dzięki pomysłowości i perfekcyjnej koncentracji.
6. Toaletowy Przedsiębiorca opanowuje nisze – wybiera rynek, na którym konkurencja jest słaba lub nie oferuje szerokiego wachlarza produktów, usług czy wartości, które on może zaoferować. Wtedy przejmuje panowanie nad ta nisza.
7. Toaletowy Przedsiębiorca łączy długoterminowa koncentracje z krótkoterminowym działaniem – ma absolutna pewność, gdzie znajduje sie jego punkt docelowy, ale nie ma szczegółowego planu, który opisuje krok po kroku, jak tam dotrzeć. Zamiast tego podejmuje działanie krótkoterminowe (w 90-dniowych okresach), dzięki któremu osiąga znaczne postępy. Wtedy ponownie ocenia swoje cele, tworzy plany na kolejne 90 dni i wprowadza je w życie.
8. Toaletowy Przedsiębiorca NIE jest normalny – to ryzykant. Toaletowi Przedsiębiorcy są odrobinę dziwni i być może trochę szaleni. Definitywnie inni. Nie przestrzegają zasad ani norm społecznych i dokonują zmiany status quo.
Czy widzisz w tym wszystkim siebie? Jeśli tak, albo jeśli chciałbyś sie w tym zobaczyć, ta książka wstrząśnie Twoim światem.

Pozdrawiam
 Dariusz Kaczmarek